آمار کاربران

google plus

آمار

واژینیسموس(Vaginismus) چیست؟دیلاتور+درمان

واژینیسموس(Vaginismus)-واژینیسم چیست؟تفاوتش با”دیسپارونی”

واژینیسموس : درمان پروتز (دیلاتور) 

 سفت شدن غیرارادی واژن در زمان نزدیکی است. سفت شدن در واقع به دلیل انقباض غیرارادی ماهیچه های دربرگیرنده ی واژن است. در این شرایط زن مستقیما هیچ گونه کنترل و اراده ای بر منقبض شدن این ماهیچه ها نداشته و این عمل واکنش غیرارادی واژن است. گاهی حتی زن آگاهی ندارد که این واکنش ماهیچه هاست که سبب سفتی شده یا مانع دخول می گردد.
در برخی موارد، سفت شدن واژن سبب سوزش، درد و یا تیرکشیدن در هنگام نزدیکی می شود. در موارد دیگر، دخول ممکن است مشکل یا کاملا غیرممکن شود. واژینیسموس یکی از اصلی ترین دلایل باکره ماندن در متاهلین است. سفت شدن ممکن است چنان محدودیتی ایجاد کند که دهانه واژن کاملا بسته شود به صورتی که مرد قادر نشود آلت خود را وارد نماید. درد واژن با قطع تلاش برای نزدیکی کاملا از بین رفته و معمولا نزدیکی به دلیل درد یا ناراحتی نافرجام به اتمام می رسد.

دو نوع واژینیسموس(Vaginismus) وجود دارد. نوع اولیه و نوع ثانویه
هنگامی که زنی به دلیل اسپاسم ماهیچه در هیچ زمانی نتوانسته نزدیکی بدون درد داشته باشد این شرایط را واژینیسموس اولیه می گویند.

زنانی که به این نوع واژینیسموس مبتلا هستند قادر به استفاده از تامپون و یا انجام معاینات لگنی نیستند. در این شرایط اغلب زوج ها به دلیل ‎واژینیسموس اولیه باکره باقی می مانند.

اما دربعضی ازموادردزنی که شرایط مطلوب درآمیزش داشته به دلائلی ازجمله بیماریها وجراحی های سخت ویا اضطراب ازدیدن حوادث مرتبط با روابط جنسی ازمفاربت وحشت بکند  چنین شرایطی  واژینیسموس ثانویهمی گویند.

تفاوت واژینیسموس بادیسپارونی

دیسپارونی(Dyspareunia) یک یا مقاربت دردناک است و به معنای احساس درد در هنگام دخول یا قبل یا بعد از آن، میباشد.بسیاری از زنان در مقاطعی از زندگی خود با این مشکل مواجه میشوند. مقاربت دردناک به دلایل مختلفی ایجاد میشود، از مشکلات ساختاری بدن گرفته تا مشکلات فیزیولوژیکی.

درد ناشی از دیسپارونی (مقاربت دردناک) ممکن است به صورتهای مختلفی شرح داده شود : سوزش، درد شدید یا درد تپنده در واژن،علائم مربوط به آتروفی واژن از جمله مقاربت دردناک را تجربه میکنند.

به زنی که هنگام نزدیکی درد دارد و از رابطه زناشویی لذت نمی‌برد،دیسپارونی(دیسپارونیا) می‌گویند.

علائم مربوط به آتروفی واژن از جمله مقاربت دردناک را تجربه میکنند.

 به زنی که هنگام نزدیکی درد دارد و از رابطه زناشویی لذت نمی‌برد، می‌گویند «دیسپارونی» دارد.

دیسپارونی علاوه بر اینکه می‌تواند بر اثر عوامل روحی، استرس و اضطراب ایجاد شود، دلایل فیزیکی زیادی هم دارد که با رفع آنها درد مقاربت نیز برطرف می‌شود، مثلا گاهی ممکن است پرده بکارت بعد از رابطه سالم بماند و هر بار درد ایجاد کند که در این صورت باید با کمک جراحی برداشته شود. در بعضی موارد نادر هم ممکن است در واژن پرده‌هایی به صورت طولی یا عرضی وجود داشته باشد و موقع نزدیکی ایجاد درد کند که در این موارد هم باید پرده‌ها با جراحی برداشته شوند. این یعنی در اولین قدم، باید معاینه توسط متخصص زنان صورت بگیرد.

اما گاهی هم هیچ مانع فیزیکی‌ای وجود ندارد و «واژینیسموس» وجود دارد یعنی انقباض غیرارادی عضلات واژن که مانع دخول می‌شود. واژینیسموس معمولا زمینه روانی دارد 

شیوه های درمان واژینیسموس

قبل‌ از معاشقه، استفاده از یک نرم‌کننده‌ مثل‌ ژل‌ مهبلی K-Y یا روغن‌ بچه‌ توسط شما و همسرتان می‌تواند تا حدودی کمک‌کننده باشد. در صورتیکه‌ این روش‌ها موفقیت‌آمیز نباشد

عدم آگاهی ویااطلاعات غلط
معمولا عدم آشنایی وشنیدن اخبارنادرست ازطرف دوستان خانم ازدرناک بودن رابطه جنسیشون باشوهرانشان ، میتواندمنجربه واژینیسموس شود.

بیماری‌های پوستی و واژینیسموس
علت دیگر واژینیسموس را بیماری‌های پوستی دانست مثل”اگزمای شدید “یا پسوریازیس (بیماری پوستی مزمن خودایمنی) شدید در آلت تناسلی خود دارد، فکر می‌کند اگر این ارتباط را برقرار کند ممکن است شرایطش تشدید شود یا زنانی که دچار عفونت‌های ادراری یا عفونت در ناحیه تناسلی و لگنی هستند، ممکن است با نزدیکی دچار درد شوند و به صورت رفلکسی و واکنشی این انقباض را نشان ‌دهند.

خشکی دستگاه تناسلی
بیماری‌ها مانند آندومتریوز (وجود غدد آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از آندومتر و عضله رحم) همیشه با درد لگنی همراه است که می‌تواند یکی از عوامل واژینیسموس باشد، زنانی که تازه زایمان کرده‌اند و دچار خشکی واژن می‌شوند یا کسانی که نزدیک به سنین یائسگی یا پس از یائسگی هستند و به علت تغییرات هورمونی و خشکی دستگاه تناسلی، مقاربت‌شان با درد همراه می‌شود وممکن است دچار واژینیسموس شوند.

همکاری زن و مرد “معاشقه”رضایتبخش بهترین درمان
عده‌ای از زنان هستند که پرده بکارت ضخیمی دارند که البته درصد کمی را تشکیل می‌دهند، اما می‌توان با یک جراحی ساده بکارت آنها را برداشت و این مشکل را حل کرد. در باقی موارد خود زن نمی‌داند عضلاتش دچار انقباض شده و اجازه رابطه جنسی را نمی‌دهند واین مسئله اعتراض شریک جنسی رابدنبال داره وهمین موضوع تشدید کننده مشکل می شود

همکاری زوج‌ها وصبوری وشیرینکاریهاوبامزگیهادرهنگام معاشقه میتواندعمل دخول را تسهیل کند
 ژل‌های لوبریکانت
روش دیگر درمان واژینیسموس استفاده از ژل‌های”لوبریکانت” لوبریکنت (ژل‌های مرطوب‌کننده) است. استفاده از این ژل‌ها برای زنانی که دچار خشکی واژن هستند مانند زنانی که در دروه یائسگی هستند یا به تازگی دوره زایمان را سپری کردند یا زنانی که اولین تجربه رابطه جنسی را دارند، باعث می‌شود خشکی واژن برطرف شود و حالت لغزنده‌ای به وجود آید که در رابطه جنسی زوج‌ها مؤثر است.

پروتزدرمانی 
پروتزهای مخصوص ساخته‌شده از جنس پلاستیک استفاده کند. این پروتزها باعث گشاد شدن ناحیه تناسلی می‌شوند.  حدود دو یا سه بار در روز این تمرین بایدانجام داد.

این روش استفاده از تزریق بوتاکس است. بسیاری از افراد برای زیبایی صورت و کم شدن چین و چروک از بوتاکس استفاده می‌کنند. بوتاکس نوعی سم است که داخل عضلات تزریق می‌شود و عضلات دچار فلج می‌شوند و خطوطی که روی پیشانی یا خط اخم ابروست، کم می‌شود. اگر همین بوتاکس در ناحیه تناسلی توسط پزشکان مجرب تزریق شود، سبب می‌گردد عضلاتی که بیش از حد در ناحیه تناسلی منقبض شده‌اند، دچار فلجی و شلی شوند و وقتی این عضلات شل شوند، واژینیسموس از بین می‌رود.

تمرینات کگل

بهترین روش برای مدیریت کنترل عضلات ،تمرین کگل است

برای اطلاع کامل ازورزش”تمرین”کگل به این لینک مراجعه کنید

سبکهای درمانی

کم کم در حین لمس دستگاه تناسلی تان ،به آرامی قسمتی از انگشتتان را وارد واژن کنید .

بعداجازه دهید همین کار”انگشت فروکردن را”شوهرتان انجام دهد-بلافاصله وادامه دهد

بعدازمدتی  انگشت همسر واردرا خارج کرده و بلافاصله آلت”مصنوعی” را وارد واژن کنید . تا هر جا که توانستید مشکلی نیست . آن قدر تمرین کنید تا بتوانید . برای نتیجه گیری بهتر به موار زیر اهمیت بدهید

دوش داغ

قبل از شروع معاشقه ، دوش بگیرید . خصوصا وان داغ ، عضلات لگن را ریلکس میکند .سعی کنید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در وان یا تشت داغ بنشینید.

واژینال-دایلاتور

واژینال دیلاتور چیست و چگونه از واژینال دیلاتور استفاده می شود؟

واژینال دیلاتور از جنس سیلیکون مدیکال گرید ساخته شده است در کاهش درد خانم‌هایی که به هنگام مقاربت دچار درد (واژینیسموس) می‌شوند نقش به سزایی دارد. از این وسیله هم چنان در مسیر درمان جراحی‌های ترمیمی و رادیوتراپی‌های کانال واژن استفاده می‌شود. واژینال دیلاتور پن پک در ۱۲ سایز عرضه می‌گردد.
اندیکاسیون‌های استفاده از واژینال دیلاتور:
درمان واژینیسموس (درد مقاربت)
به دنبال جراحی‌های ترمیمی کانال واژن
برای حفظ بافت واژن در بیمارانی که رادیوتراپی کانال واژن انجام می‌دهند:
تابش اشعه باعث کاهش خونرسانی به بافت واژن می‌شود. این کاهش خونرسانی به منطقه به منظور کوچک شدن و کند شدن رشد تومور می‌باشد. از عوارض جانبی بالقوه کاهش خونرسانی، از دست رفتن خاصیت ارتجاعی موجود در بافت واژن می‌باشد. استفاده از واژینال دیلاتورها به حفظ خاصیت ارتجاعی بافت واژن کمک می‌کند.

کلینیک | سایت اختصاصی مشاور پیراسته فر

جانمایی واژینال دیلاتور  در واژن
۱٫ در مرحله اول بیمار باید در پوزیشن لیتوتومی قرار بگیرد.
۲٫ سر واژینال دیلاتور باید به لوبریکانت آغشته شود.
۳٫ در این زمان بیمار می‌بایست عضله‌ی پوبوکوکسی ژئوس را منقبض کرده و مجددا ریلکس کند.
۴٫ دیلاتور آغشته شده به لوبریکانت باید به صورت تدریجی به داخل واژن وارد شود.
۵٫ واژینال دیلاتور می‌بایست در زمانی که عضله در حالت ریلکس قرار دارد به میزان بیشتری وارد واژن شود.
نکته مهم: واژینال دیلاتور نباید با فشار وارد واژن شود. زمانی که بیمار ریلکس می‌باشد، واژینال دیلاتور با کوچک‌ترین اشاره‌ای وارد واژن می‌شود. وقتی واژینال دیلاتور بطور کامل وارد واژن شده باشد، در زمان ریلکسیشن بیشتر وارد نخواهد شد.
پروتکل‌های استفاده از واژینال دیلاتور در درمان

بیماری‌های مختلف زنان:

الف. برای درمان واژینیسموس استفاده از واژینال دیلاتور با پروتکل زیر توصیه می‌شود:
۵ روز در هفته به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه (در زمان استفاده از هر سایز واژینال دیلاتور در هر نوبت استفاده بیمار می‌بایست چند بار عضله‌ی پوبو کوکسی را منقبض کرده و دیلاتور را در واژن خود حس نماید.)
بیمار ۳ هفته بعد باید مجددا پی‌گیری شود.
۲ تا ۳ هفته بعد از این که بیمار قادر باشد از بزرگترین سایز واژینال دیلاتور (X Large) استفاده نماید نشان از درمان مشکل واژینیسموس بیمار می‌باشد.

ب. در بیمارانی که جراحی ترمیمی واژن برای آنها انجام می‌شود استفاده از واژینال دیلاتور با پروتکل زیر توصیه می‌شود:
شروع استفاده از واژینال دیلاتور باید بلافاصله بعد از جراحی می‌باشد.
برای ۵ تا ۱۰ دقیقه روزانه برای مدت ۱۰ روز
نکته مهم: چنان که بیمار مقاربت ندارد، می‌تواند تمام شب واژینال دیلاتور را در واژن خود نگه دارد.
نکته مهم: اگر کنترا اندیکاسیونی وجود نداشته باشد، استفاده از کرم استروژن واژینال در بیمارانی که فاقد تخمدان هستند هفته‌ای یک بار توصیه می‌شود.

ج. استفاده از واژینال دیلاتورها در بیمارانی که تحت رادیو تراپی قرار می‌گیرند با پروتکل زیر توصیه می‌شود:
شروع استفاده دو هفته بعد از اتمام رادیوتراپی می‌باشد.
برای ۵ تا ۱۰ دقیقه روزانه برای مدت ۱۰ روز
از روز یازدهم به بعد بیمار می‌تواند هر مدت زمانی که تمایل دارد در هر روز از دیلاتور استفاده نماید.
نکته مهم: ممکن است نیاز باشد بیمار برای همیشه جهت حفظ سلامت واژن از واژینال دیلاتور استفاده نماید.

د. بیمار می‌بایست پیش از استفاده از واژینال دیلاتور در هر روز آن را با آب و صابون بشوید.
نکات مهم:
لکه‌ بینی بعد از جراحی ترمیمی یا رادیوتراپی کانال واژن شایع می‌باشد.
بیمار ۳ روز پیش از مراجعه به پزشک برای ویزیت مجدد نباید از دیلاتور استفاده نماید.
احتیاط:
هرگز نباید دیلاتور با فشار وارد واژن بیمار شود. زمانیکه بیمار ریلکس باشد، دیلاتور می‌تواند به نرمی فقط با یک فشار آرام وارد واژن شود.
هرگز نباید از لوبریکانت با بیس روغن استفاده شود. لوبریکانت با بیس روغن می‌تواند سبب خارش دیواره‌های واژن می شود

عیبی که دیلاتور دارد” اعتیاد”است!

کلینیک | سایت اختصاصی مشاور پیراسته فر

دیلاتور سازی “وطنی”

دیلاتور جهت گشاد کردن دریچه ها و مجاری واژن کاربرد داشته واما ممکن است به هردلیلی نتوانیدتهیه کنید

شمامیتوانید بااستفاده از  دستکش جراحی و پنبه ” دیلاتور”بسازید.

مواد لازم : پنبه ، دستکش جراحی سایز لارج (بزرگترین سایز) ، لوبریکنت ساده

طرز تهیه : انگشت دستکش رو پر از پنبه کنید تا جایی که سفت سفت بشه و بعد با نخ محکم انتهاش و ببندید و با انگشت های کناریش تهش رو گره بزنید. برای سایزهای کوچک از انگشت کوچک دستکش شروع کنید و به همین ترتیب ادامه بدید تا برای ساخت سایزهای برزگ از انگشت شست استفاده کنید.

چگونه با دیلاتور تمرین کنید؟

برای شروع تمرین با دیلاتور ، بشینید و راحت تکیه بدید ، پاهاتون و باز کنید و ریلکس باشید. دیلاتوری که ساختید و آغشته به لوبریکنت کنید و ورودی واژن که در تمرین وارسی شناختید قرار بدید و آروم وارد کنید و سعی کنید ذهنتون و از تمرین دور کنید و مشغول آهنگ یا تی وی کنید و همچنین تجسم رابطه جنسی با همسرتون میتونه خیلی بهتون کمک کنه. وقتی کامل وارد شد آروم عقب جلو کنید

– در طی این تمرینات بدون اینکه متوجه بشید و بدون درد و خونریزی پرده از بین میره، پس حتما همسرتون و در جریان تمرینات قرار بدید تا بعدا مشکلی پیش نیاد.

– مسیر واژن کمی شیبدار هست پس بهتره که دیلاتور رو یکم شیبدار و بسمت پایین وارد کنید.

– بهتره هنگام تمرین تنها باشید و بعد که با هر سایز راحت شدید و تونستید روان و بدون درد و سوزش و کشیدگی واژن عقب جلو کنید تغییر سایز بدید و بعدش سایز قبل و بدید دست همسرتون تا براتون وارد کنه تا ترس از همسرتون بریزه.

– در نظر داشته باشید که دیلاتور دست خودتون هست و هیچ کس قرار نیست بهتون آسیب بزنه و همه چیز در کنترل شماست پس ریلکس باشید و سعی کنید حواستون و حین تمرین پرت کنید.

– هرجا احساس درد و سورش و گشیدگی واژن کردید، همون موقع کگل حین تمرین انجام بدید و اگر با کگل برطرف نشد بدونید سایزتون و زیادی بزرگ کردید.

سوزش حین تمرین و کمی بعد از تمرین در صورتی که کم باشه نشونه خوبی هست و نشون میده داره انقباض شکسته میشه و واژن داره باز میشه اما اگه سوزش شدبد باشه نشون میده سایزتون و بزرگ انتخاب کردید.

– وارد کردن دیلاتور به تنهایی کافی نیست باید با هر سایز انقد تمرین کنید تا بتونید دیلاتور و راحت و بدون درد و سوزش و کشیدگی واژن عقب جلو کنید.

– اختلاف سایز دیلاتورها با هم و همچنین اختلاف سایز ابتدا و انتهای یک دیلاتور نباید بیش از نیم تا یک سانت باشه.

– وقتی در حال تمرین با دیلاتور هستید می تونید یه آینه بذارید و عقب جلو شدن دیلاتور و باز شدن واژنتون و توی آینه ببینید. این کار باعث افزایش اعتماد بنفس و از بین رفتن ترستون میشه.

– تا اتمام تمرین با دیلاتور ، دخول با همسر ممنوع هست.

– لوبریکنت زیاد استفاده کنید.

– تکرار در تمرین داشته باشید و حداقل روزی نیم تا یک ساعت تمرین کنید.

– برای جلوگیری از عفونت بهتره قبل و بعد از تمرین دست و واژن و دیلاتور و با آب ولرم بشورید و دیلاتورها در یک کیسه فریزر تمیز نگه دارید یا برای اطمینان بیشتر میتونید هر دفعه روی دیلاتورتون یک دستکش جدید یا کاندوم بکشید.

دیلاتورپستانکی

کلینیک | سایت اختصاصی مشاور پیراسته فر

واژینیسموس : درمان پروتز (دیلاتور) 

دیلاتور ( Dilator) جهت گشاد کردن دریچه ها و مجاری بدن کاربرد داشته و موجب ورود آسان تر سایر ابزارهای جراحی به داخل مجاری و حفرات واژن خواهد شد. دیلاتور گاهی به منظور رفع انسداد و همین طور جلوگیری از ایجاد آمبولی مورد استفاده قرار می گیرد. دیلاتورها به ترتیب و از قطرهای کم تا قطرهای زیاد مورد استفاده قرار می گیرند.

واژینال دیلاتور برند مایلکس (Milex Vaginal Dilator)، ساخت کمپانی کوپرسرجیکال آمریکا از دسته محصولاتی می‌باشد که در مسیر درمان برخی بیماری‌های زنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مایلکس واژینال دیلاتور از جنس سیلیکون مدیکال گرید تهیه می‌شود.

مایلکس واژینال دیلاتور از جنس سیلیکون مدیکال گرید ساخته شده است و با تکنیک Muscle-relaxation در کاهش درد خانم‌هایی که به هنگام مقاربت دچار درد (واژینیسموس) می‌شوند نقش به سزایی دارد. از این وسیله هم چنان در مسیر درمان جراحی‌های ترمیمی و رادیوتراپی‌های کانال واژن استفاده می‌شود. مایلکس واژینال دیلاتور در ۴ سایز عرضه می‌گردد:

سایز Small : 130 mm x 24 mm

سایز Medium : 140 mm x 28 mm

سایز Large : 146 mm x 32 mm

سایز X Large : 157 mm x 38 mm

Family A-Large Length Small OD Large OD
DT-A/XL(mm) ۱۵۰ ۳۰ ۳۸
DT-A/L (mm) ۱۳۸ ۲۵٫۵ ۳۲
DT-A/M (mm) ۱۲۸ ۲۲٫۵ ۲۸
DT-A/S (mm) ۱۲۰ ۱۹٫۵ ۲۴
Family B-Medium Length Small OD Large OD

کلینیک | سایت اختصاصی مشاور پیراسته فر

DT-B/XL (mm) ۹۵ ۲۶ ۳۳
DT-B/L (mm) ۸۶ ۲۲٫۵ ۲۸
DT-B/M (mm) ۷۸ ۱۹٫۵ ۲۳
DT-B/S (mm) ۷۵ ۱۲٫۵ ۱۷
Family C-Small Length Small OD Large OD
DT-C/XL (mm) ۷۵ ۱۳٫۵ ۱۸
DT-C/L (mm) ۶۵ ۱۲ ۱۶
DT-C/M (mm) ۶۰ ۱۰٫۵ ۱۴
DT-C/S (mm) ۵۰ ۹٫۵ ۱۳
 

قیمت ۸۰۰,۰۰۰ تومان

واژینیسموس(Vaginismus) واژینیسموس(Vaginismus)چیست؟ Vaginismusچیست؟ واژینیسموس چیست؟ پیراسته فر پروتز (دیلاتور)چیست؟ ترس ازسکس بیماری ترس ازسکس ترس ازرابطه جنسی ترس ازشب زفاف درمان ترس ازشب زفاف درمان ترس ازسکس درمان واژینیسموس پیراسته فر
ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 16 ارديبهشت ماه، 1398 توسط admin  پرینت

مرتبط باموضوع :

 تاریخچه لباس یقه دیپلمات  [ دوشنبه، 7 فروردين ماه، 1391 ] 3170 مشاهده
 نکاتی جالب درباه حضور درنمازجماعت  [ جمعه، 7 فروردين ماه، 1394 ] 474 مشاهده
 مسجدامیرالمؤمنین(ع) حافظ آباد\  [ پنجشنبه، 16 مهر ماه، 1394 ] 996 مشاهده
 استخاره در انتخاب رشته و دانشگاه  [ سه شنبه، 19 دي ماه، 1391 ] 1973 مشاهده
 شلخته ها باهوشترند  [ يكشنبه، 20 مرداد ماه، 1392 ] 1701 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب