آمار کاربران

google plus

آمار

علت افزایش دمای بدن «گرگرفتگی»چیست؟+درمان

گرگرفتگی احساس گرمای شدید است که از سر و گردن شروع می شود و کل بدن را فرا می گیرد. در حالت گرگرفتگی، پوست بدن، یک مرتبه سرخ می شود، درست مثل حالت  خجالت .گرگرفتگی باعث تعریق شدید نیز می شود و بعد از فروکش کردن آن، احساس سرما و لرز می کنید. گرگرفتگی بیشتر در خانم هایی که نزدیک به دوران یائسگی هستند و یا یائسه شده اند، دیده می شود.

افزایش دمای بدن و گرگرفتگی می تواند یکی از نشانه های پایان چرخه های قاعدگی و ورود به دوران یائسگی در زنان باشد. اما دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارند که می توانند موجب این شرایط شوند بدون آن که ارتباطی با یائسگی داشته باشند.

مقاومت به انسولین

تعریق مداوم، به ویژه هنگام شب، یا عدم تحمل گرما می توانند نشانه ای از مقاومت به انسولین باشند. این به معنای آن است که بدن در کنترل سطوح قند خون با مشکل مواجه است. تعریق و عدم تحمل گرما بین افراد مبتلا به پیش دیابت یا مقاومت به انسولین بیشتر شایع است و دلیلی شایع برای گرگرفتی بین بیماران محسوب می شود. نوسان های سطوح قند خون ممکن است یک واکنش جنگ یا گریز را در بدن تحریک کند و به نوسان دمای بدن منجر شود.

مشکلات تیروئید

فعالیت نادرست غده تیروئید یکی از دلایلی است که در پس افزایش دمای بدن قرار دارد. پرکاری تیروئید موجب ترشح بیش از حد هورمون تیروئید، افزایش سوخت و ساز و احساس دمای بیش از حد بالای بدن می شود. کم کاری تیروئید نیز می تواند اثری مشابه داشته باشد. تغییر وزن، خستگی، و تپش قلب از دیگر نشانه های عملکرد نادرست تیروئید هستند. در صورت مواجهه با این علائم به پزشک مراجعه کنید.

استرس و اضطراب

استرس یا اضطراب بیش از حد می تواند به تعریق و افزایش دمای بدن منجر شود. افزایش ترشح آدرنالین می تواند احساس گرما را به همراه داشته باشد که می تواند به راحتی با گرگرفتگی اشتباه گرفته شود. تمرین های تنفس عمیق یا پیاده‌روی می توانند به آرامش اعصاب و کاهش دمای بدن کمک کنند. از تمرینات یوگا برای ایجاد آرامش بهره ببرید،البته  احساس اندکی گرگرفتگی عادی است،

کافئین بیش از حد

در شرایطی که برخی افراد نمی توانند بدون مصرف کافئین عملکرد عادی خود را ارائه کنند، میزان بیش از حد این ماده نیز می تواند مشکل آفرین باشد. پژوهش ها نشان داده اند که کافئین در بدن گرما تولید می کند که به طور طبیعی دمای بدن را افزایش می دهد. کافئین می تواند ضربان قلب را افزایش دهد و موجب احساس گرما شود. همچنین، مطالعه ای در سال 2015 که در نشریه Menopause منتشر شد، نشان داد که کافئین می تواند طی دوران یائسگی شدت گرگرفتگی ها را افزایش دهد.

غذاهای تند

مصرف غذاهای پرادویه و تند می تواند باعث گر گرفتگی و تعریق شود،این خوراکی هامی توانند دمای بدن را نیز افزایش دهند. پس از مصرف غذاهای تند، جریان خون به صورت، زبان و گلو افزایش می یابد. با افزایش جریان خون، شما هرچه بیشتر گرما را احساس خواهید کرد.

دارو

گرگرفتگی میتواند از عوارض مصرف داروباشد.

داروهای تجویزی می توانند فهرستی طولانی از عوارض جانبی را موجب شوند. گرگرفتگی، به ویژه در مورد داروهای دیابت، یکی از موارد شایع است. اگر برای کاهش قند خون خود دارو مصرف می کنید و سطوح قند خون بیش از حد افت کند، می توانید تعریق را تجربه کنید. داروهای ضد افسردگی و داروهای شبه افیونی نیز از دیگر موارد شایعی هستند که می توانند موجب افزایش دمای بدن شوند.

 از جمله داروی لوپرون که گاهی برای درمان فیبروز رحمی تجویز می شود. در اغلب موارد این علایم با شروع مصرف دارو آغاز می شود و با قطع آن از بین می رود. این امر کمک می کند تا بتوانید علایم گر گرفتگی به علت یائسگی را از گر گرفتگی بر اثر مصرف دارو تشخیص دهید.

بیماری

بیماری و ابتلا به عفونت می تواند دمای بدن را افزایش دهد. هر چیزی از میکروب معده تا یک عفونت پوستی می تواند موجب افزایش دمای بدن و گاهی اوقات تب شود که می تواند همانند یک گرگرفتگی احساس شود.

الکل

الکل موجب گشاد شدن رگ های خونی در صورت و پیرو آن احساس گرما می شود. همچنین، مصرف الکل می تواند تعریق شبانه را به همراه داشته باشد. پردازش الکل توسط کبد و کاهش سطوح قند خون می تواند به تعریق نیز منجر شود.

بارداری

نوسان دمای بدن، به ویژه طی سال های باروری، شرایطی عادی است. دمای بدن در هر ماه پس از تخمک گذاری افزایش می یابد تا شرایط برای بارداری فراهم شود. در صورت باردار شدن، افزایش دمای بدن ادامه خواهد داشت و در غیر این صورت کاهش می یابد. برای برخی زنان، گرگرفتگی پس از بارداری نیز ادامه می یابد.

سندرم قبل از قاعدگی

زنان در روزهای منتهی به آغاز قاعدگی، سطوح استروژن رو به کاهش می رود. در سندرم پیش از قاعدگی با کاهش سطوح استروژن مواجه هستند که می تواند یک گرگرفتگی را تسریع کند زیرا کاهش استروژن می تواند بر تنظیم دمای بدن اثرگذار باشد.

پروستاگلاندین ها، موادی شبه هورمونی، نیز می توانند در این زمینه نقش داشته باشند. سطوح این مواد شیمیایی پیش و حین قاعدگی افزایش می یابند و به رحم در تخلیه خون قاعدگی کمک می کنند. اما آنها می توانند موجب تعریق و همچنین مشکلات گوارشی، مانند مدفوع شل و حالت تهوع نیز شوند.

بهتر است علائمی که با آنها مواجه هستید را یادداشت کنید، به ویژه اگر تعریق بیش از حد، تغییر وزن، خستگی یا تپش قلب را تجربه می کنید، و برای بررسی دقیق شرایط آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. 

 مدیریت سایت-پیراسته فر:بااستفاده : مجله پریونشن (مجله ارتقاء ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها. این مجله تحت لیسانس CC BY-NC4.0  توسط شرکت دانش پژوهان تریتا منتشر می شود )بااصلاحات واضافات

دمای هوای ولباس مناسب

از پوشیدن لباس های حرارتی، پشمی، یقه اسکی و پلی استر اجتناب کنید، لباس هایی با الیاف طبیعی و پنبه ای برای کمک به کاهش تعریق بدن موثر است

بهبود ودرمان گرفتگی 

اگرچه پزشکان برای گرگرفتگی ، (هورمون درمانی)داروهای محتوی هورمون استروژن را تجویز می کنند،امادرمانهای سنتی وتغذیه مناسب هم می توانددرکاهش ودرمان گرگرفتگی کمک کندکه به مواردی ازآنهااشاره می کنیم:

ویتامین B5

ویتامین B5 نقش مهمی در حفظ عملکرد طبیعی غدد آدرنال در بدن دارد. این ویتامین به تنظیم و ساخت هورمون ها کمک می کند. تنظیم هورمون هایی از جمله استروژن و پروژسترون در بدن می تواند باعث کاهش احتمال گرگرفتگی شود.

پاراآمینوبنزوئیک اسید یا پابا (Paba) یکی از ویتامین های گروه B کمپلکس است که بهبود متابولیسم استروژن در بدن را به دنبال دارد. از بهترین منابع غذایی ویتامین B5 می توان به گوشت مرغ، ماهی،جگر، نان غلات کامل،پوست وجوانه گندم، سبوس، حبوبات، آووکادو، مغزهای آجیل، پنیر، سیب زمینی، تخم مرغ، شیر ،موز ، برنج قهوه ای ،تخم گلهای آفتاب خورده  از منابع خوب پابا به حساب می آیند.

ویتامین E

ویتامین E ممکن است به عنوان جایگزین استروژن عمل کند و باعث کاهش گرگرفتگی ها شود. براساس مطالعه انجام شده در دانشگاه تربیت مدرس تهران، ویتامین E به عنوان یک درمان جایگزین برای این شرایط توصیه می شود.

ویتامین E الکترولیت های از دست رفته از طریق تعریق را دوباره برای بدن فراهم می کند، همچنین محافظ سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو است که کاهش علائم را به دنبال دارد.

طبق توصیه ی دانشگاه پزشکی نیویورک برای شروع استفاده از ویتامین E، مصرف ۴۰۰ واحد بین الملل به صورت دو بار در روز(در مجموع ۸۰۰ واحد بین االملل) است. از منابع غذایی این ویتامین می توان به جوانه گندم، روغن جوانه گندم، روغن گلرنگ، نان های غلات کامل و غلات، بادام زمینی، گردو و بادام اشاره کرد.

همچنین براساس مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات ژنیکولوژیکی زنان و زایمان در ایالات متحده، مصرف روزانه ۴۰۰ واحد بین الملل ویتامین E به کاهش دفعات گرگرفتگی تا ۵۷ درصد و کاهش شدت آن تا ۳۲ درصد کمک می کند.

منیزیم

 مصرف ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم اکسید منیزیم در روز به کاهش دفعات گرگرفتگی و همچنین علائم مرتبط با آن از جمله خستگی، عرق کردن و پریشانی کمک می کند.

قبل از مصرف منیزیم یا ویتامین E برای کمک به کاهش علائم یائسگی با پزشک خود در مورد ایمن بودن آنها برای بدن مشورت کنید. مصرف بسیار زیاد منیزیم می تواند موجب بروز عوارض جانبی شود، همچنین مصرف منیزیم و ویتامین E می تواند با برخی از داروها تداخل ایجاد کند.

ویتامین C

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی به کاهش التهاب و گرگرفتگی در بانوان  کمک می کند. ویتامین C برای بهبود عملکرد غدد آدرنال بعد از دوران یائسگی ضروری بوده و در کمک به کاهش علائم موثر است. منابع خوب این ویتامین شامل مرکبات، گوجه فرنگی، کلم بروکسل، بروکلی، توت ها، موز، طالبی، سیب زمینی شیرین، اسفناج، هندوانه و سبزیجات برگ سبز است.

گیاهان موثر

درمان گیاهی باعث تسکین گرگرفتگی در برخی بانوان می شود. گیاهانی از جمله سنبل ختایی یا دانگ کوای، ریشه یام وحشی، گلدن سیل، مریم گلی، گل صدتومانی سفید، بید سفید و کوهوش سیاه می توانند به خنک کردن بدن کمک کنند.

استروژن گیاهی

سویا گیاهی است یکساله دارای ساقه پرشاخه ، برگهای آن بیضی ، نوک تیز و سبز رنگ می باشد . میوه آن شبیه لوبیا است که در هر غلاف آن سه تا پنج دانه جدا از یکدیگر وجود دارد

لوبیا سویا حاوی فیتواستروژن یا استروژن گیاهی است. مصرف رژیم غذایی با میزان بالایی از سویا و فرآورده های سویا ممکن است به کاهش گرگرفتگی و تعریق شبانه در بانوان یائسه کمک کند. همچنین مصرف آجیل سویا، توفو، شیرسویا و مکمل های سویا برای کاهش علائم توصیه می شود.

مصرف پروتئین سویا در کاهش کلسترول بد و تری گلیسریدخون ونیزدیابت نیز موثر است.

(برای غیرگرگرفتگی)برای طعم بهترلوبیاسویا: پیاز رنده سرخ  شده ویا ادویه نمک و رب گو جه فرنگی را به آن اضافه کنید
در سویا کلروفیل و آنتی بیوتیکی بنام کاناوالین یافت موجوداست،دانشمندان موفق شده اند که از لوبیای سویا یک نوع آنتی بیوتیک تهیه کنند که «مورومیکس» نامیده می شود و باکتریهای مضر روده را از بین می برد .
ازجمله از قوائد ومزایای سویا

 

سویا مقوی و باد شکن است/ مدر ، تب بر و ضد سم است /شیر سویا غذای مفیدی برای کودکان است /نان سویا برای مبتلایان به بیماری قند بسیار مناسب است / برای مبتلایان به نقرس و رماتیسم و اشخاص ضعیف البنیه بسیار مفید است/برای تحریک اشتها مفیداست/برای از بین بردن بوی گوشت مؤثراست/سس سویا ملین ،‌ خنک کننده و ضد سم است و می تواند سموم احتمالی غذاها را خنثی کند/ سویا خطر سقط جنین رارفع می کید/اگر ادرار کسی بخون آلوده است سس سویا درمان آن است / سس سویا برای سوختگی پوست مفید است/فرآورده های سویا سنگ کیسه صفرا را شکسته و خارج می سازد /برایسلامت روده بزرگ و تنظیم تخلیه و دفع مواد زائد بسیار مفید است.
 سویا  هم ضدسرطان است وهم منبع غنی هورمون استروژن است بنابراین می توان جانشین هورمونهای مصنوعی در دوران یائسگی باشد./دانه های سبز سویا را له کرده و بصورت ضماد در آورید این ضماد برای زخم های آبله و سایر زخم ها مفید است همچنین برای رفع التهاب و قرمزی پای بچه ها که در اثر ادرار بوجود آمده مفید می باشد.
علت افزایش دمای بدن گرگرفتگی چیست؟ علت گرگرفتی درمان گرگرفتگی پیراسته فر افزایش دمای بدن
ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 18 آذر ماه، 1397 توسط admin  پرینت

مرتبط باموضوع :

 شرایط " معافیت کفالت" مشمولان  [ چهارشنبه، 29 خرداد ماه، 1392 ] 1978 مشاهده
 "دیدار رهبران ۲کره"مون جائه رئیس جمهور کره ج  [ شنبه، 31 شهريور ماه، 1397 ] 109 مشاهده
 تفاوت عالم باعابد  [ پنجشنبه، 13 فروردين ماه، 1394 ] 511 مشاهده
 دین "اسلام"توسط اجداد "خمینی"به چین وهندگستر  [ پنجشنبه، 6 آبان ماه، 1395 ] 550 مشاهده
 استخدام"رفتگر"بامدرک فوق لیسانس  [ سه شنبه، 16 تير ماه، 1394 ] 522 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب