آمار کاربران

google plus

آمار

خشکی واژن چیست؟

لایه نازکی از رطوبت، دیواره های واژن را می پوشاند. هنگام مقاربت جنسی با همسر و تحریک جنسی، افزایش جریان خون به سمت دستگاه تناسلی، باعث افزایش ترشحات واژن و لغزندگی آن می شود. تغییرات هورمونی در اثر قاعدگی، افزایش سن، یائسگی، زایمان و شیردهی روی میزان و غلظت رطوبت واژن موثر است.

استروژن که یک نوع هورمون زنانه است، علاوه بر ترشحات طبیعی واژن، حالت کشسانی بافت واژن و بااسیدی کردن آن موجب حفظ سلامت واژن می شود.

خشکی واژن، کاهش رطوبت واژن در هر سنی می تواند رخ دهد. خشکی واژن، علامت واضح تحلیل واژن است. تحلیل واژن عبارتست از نازک شدن و التهاب دیواره واژن در اثر کاهش هورمون استروژن.

عواملی چون: تغییرات هورمونی در اثر قاعدگی، افزایش سن، یائسگی، زایمان و شیردهی  ومصرف بعضی ازداروها که خشکش بزاق رابدنبال دارد،روی میزان و غلظت رطوبت واژن موثر است

علائم خشکی واژن
* سوزش و خارش واژن
* درد واژن
*درد یا کمی خونریزی هنگام مقاربت جنسی با همسر
* تکرر ادرار یا نیاز فوری به دفع ادرار
*عفونت ادراری مکرر


دلائل خشکی واژن

۱- کاهش هورمون استروژن
کاهش  هورمون استروژن، باعث نازک شدن، کاهش حالت کشسانی و شکنندگی دیواره واژن می شود و خطر ابتلا به عفونت ادراری را افزایش می دهد.

برخی داروهای آلرژی و سرماخوردگی حاوی دکونژستانت (انتی هیستامین)هایی  هستند که باعث کاهش رطوبت در بسیاری از قسمت های بدن از جمله واژن می شود. شستن واژن با مواد مایع شوینده، باعث به هم خوردن تعادل شیمیایی طبیعی موجود در واژن و در نتیجه التهاب و عفونت آن می شود

دلایل کاهش استروژن 
* یائسگی و زمان قبل از آن
*زایمان
* شیردهی
* اثرات روش های درمانی سرطان روی تخمدان ها مثل پرتودرمانی، هورمون درمانی و شیمی درمانی
* برداشتن تخمدان ها با عمل جراحی
* اختلالات سیستم ایمنی بدن
* دخانیات


 داروها

ﺗﺠﻮﯾﺰ اﺳﺘﺮوژن ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ- اﺳﺘﺮوژن ﻣﻮﺿﻌﯽ-ﭘﻤﺎد ﭘﺮوژﺳﺘﺮوﻧﯽ

دکتر لورن استریکر، متخصص زنان و زایمان می گوید:

راه‌های زیادی برای درمان این مسئله وجود دارد. روغن‌های سیلیکونی٬ نرم‌کننده‌هایی با تأثیر طولانی‌مدت و ماده تولید‌کننده‌ی موضعی استروژن باعث لذت‌بخشی رابطه‌ی جنسی می‌شود.

اگرمیخواهید دیگر نگران نباشید. پیشنهاد من قرص خوراکی اسپمیفین برای رفع خشکی واژن است که به تأیید سازمان غذا و دارو رسیده و باید آن را روزانه مصرف کرد. این قرص٬ قرصِ استروژن نیست٬ اما در دسته‌ی SERM یا تنظیم‌کننده‌ی انتخابی گیرنده‌ی استروژن قرار می‌گیرد. این قرص بافت‌های واژنی را مورد هدف قرار می‌دهد و باعث تسکین درد دخول به خاطر تضعیف واژن می‌شود. این قرص‌ها بر بافت سینه تأثیری ندارد

استریکراستاد برجسته سلامت زنان در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه نورث وسترن است. او از اعضای اصلی هیات مدیره انجمن سلامت و بیماری‌های زنان آمریکا و عضو انجمن سلامت جنسی آمریکای شمالی و همچنین یکی از اعضای انجمن بین‌المللی مطالعات سلامت جنسی زنان و شبکه‌ی علمی برای سلامت جنسی و سرطان زنان است.


 سندرم شوگرن
سندرم شوگرن(sjogren’s syndrome)یک بیماری خود ایمنی است . در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم حمله می کند و باعث خشکی دهان و چشم می شود. همچنین باعث خشکی واژن می گردد.

علائم این بیماری کاهش غددبزاقی وچشمی ومجاری تنفسی فوقانی  وخشکی واژن است


 شستن واژن با مواد مایع شوینده، باعث به هم خوردن تعادل شیمیایی طبیعی موجود در واژن و در نتیجه التهاب و عفونت آن می شود. همچنین باعث خشکی و آزردگی آن می شود.

راه های تشخیص خشکی واژن
 معاینه ناحیه لگن
تست پاپ اسمیر:نمونه ای از سلول های دهانه رحم را با وسیله ای مخصوص بر داشته می شود و زیر میکروسکوپ نگاه می کند. همچنین نمونه ای از ترشحات واژن را برای بررسی عفونت واژن یا خشکی واژن در اثر کاهش استروژن بر می دارد.

 آزمایش ادرار: اگر علائم عفونت ادراری را داشته باشید، باید ادرار شما آزمایش شود.

 درمان خشکی واژن
معمولاً خشکی واژن با استفاده موضعی از استروژن در ناحیه واژن (استروژن واژینال) بهبود می یابد تا اینکه آن را به طور خوراکی و یا پوستی استفاده کنیم. مقدار کمی از این استروژن هم وارد جریان خون می شود. استروژن واژینال میزان هورمون تستوسترون را کاهش نمی دهد.

استفاده از استروژن واژینال، خطر ابتلا به عفونت ادراری را نیز کم می کند 

اشکال مختلف استروژن واژینال


 پماد استروژن واژینال: معمولاً موقع خواب شب، با استفاده از وسیله ای مخصوص (اپلیکاتور) پماد را وارد واژن می کنید. پزشک متخصص میزان و زمان مصرف این پماد را به شما خواهد گفت.

حلقه استروژن واژینال: یک حلقه نرم و قابل انعطاف توسط خودتان و یا پزشک وارد بخش بالایی واژن می شود. این حلقه استروژنی، به طور ثابت استروژن را در واژن آزاد می کند و هر سه ماه یک بار باید تعویض شود.

قرص استروژن واژینال: با استفاده از یک اپلیکاتور یک بار مصرف، قرص را داخل واژن قرار می دهید، اگر سابقه ابتلا به سرطان پستان، تخمدان و یا رحم را دارید، می توانید از استروژن واژینال استفاده کنید، ولی قبل از آن درباره خطرات و فواید آن با پزشک صحبت کنید

اگر خشکی واژن با سایر علائم یائسگی مانند گرگرفتگی همراه باشد و اگر رحم خود را درنیاورده باشید (هیسترستومی)، پزشک استروژن خوراکی را به همراه هورمون پروژستین برای شما تجویز خواهد کرد. از پزشک بپرسید که آیا این هورمون درمانی مفید است یا نه و کدام نوع آن برای شما بهتر است.

اگر سابقه ابتلا به سرطان پستان، تخمدان و یا رحم را دارید، می توانید از استروژن واژینال استفاده کنید، ولی قبل از آن درباره خطرات و فواید آن با پزشک صحبت کنید.

درمان خانگی خشکی واژن

 استفاده از مواد لغزنده و مرطوب کننده
موارد لغزنده تا چند ساعت می توانند خشکی واژن را برطرف کنند. این موادنباید گلیسرین داشته باشند.  طرز استفاده از این مواد را هنگام خریداز داروخانه سوال کنید.

مواد مرطوب کننده هم بعد از یک بار مصرف، تا سه روز خشکی واژن را برطرف می کنند.

تغذیه

ﺳﻮﯾﺎ را ﺣﺘﻤﺎ در رژﯾﻢ ﻏﺬاﯾﯽ ﺧﻮد ﻗﺮار دھﯿﺪ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻨﺎﺳﺐ و ﺑﻪ اﻧﺪازه ﺳﻮﯾﺎ در رژﯾﻢ ﻏﺬاﯾﯽ در رﻓﻊ اﯾﻦ ﻣﺸﮑﻞ ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻮﺛﺮ اﺳﺖ. ھﻤﭽﻨﯿﻦ ﺳﻌﯽ ﮐﻨﯿﺪ از ﻣﯿﻮه ﺟﺎت و ﺳﺒﺰﯾﺠﺎت ﺗﺎزه اﺳﺘﻔﺎده ﮐﺮده و از ﺧﻮردن ﻏﺬاھﺎی ﺳﺮخ ﮐﺮده و ﯾﺎ ﺑﺴﯿﺎر ﭼﺮب ﺧﻮدداری ﮐﻨﯿﺪ. 

ممنوعیت مصرف موضعی بعضی اقلام
از مصرف موضعی مواد زیر برای بهبود خشکی واژن استفاده نکنید، زیرا باعث بیماری آن می شوند:

- سرکه، ماست و مواد مایع شویند واژن
- کرم مرطوب کننده دست
- صابون های ضد باکتری یا معطر
- روغن حمام و کف صابون
- دستمال توالت یا مواد شوینده معطر

درمان ازطریق طب سنتی

۱- تغذیه های خشک اعم ازسرد و خشک و یا گرم و خشک پرهیز شده و مصرف غذای خشکی مثل برنج و سرخ کردنی ها بسیارکم مصرف شده و یا با مصلح برنج یعنی اندکی ازپودرزیره و یا پودرلیمو استفاده شود و مصرف ماکارونی و لانزانیا بشدت خشکی دهنده هستند.

۲- غذای سودازا مثل عدس ٬ بادمجان ٬ چای سیاه ٬ قارچ ٬ رب گوجه کارخانه ای ٬ گوشتهای گاوو گوساله ٬ نخود فرنگی ٬ قارچ و روغنهای نباتی و مایع ( گریس اروپا) بشدت مضر و خشکی دهنده و کاهنده طول عمرهستند

۳- برای رطوبت دهی موثر درسلولهای بدن و بالاخص واژن بایستی ازتغذیه گرم و تر یا سرد و ترمثل آشجات + اب برگه زردآلو ویا قیسی و یا هلوی خشک +شربت گلاب بیدمشک + شربت خاکشیر + شربت سکنجبین + شربت به + شربت شیره های انگور با خرما با توت با انجیرو… استفاده موثرشود.

۴- هنگامیکه خشکی واژن سبب تقویت یبوست و بواسیر و خارش و سوزش های رحمی و مجاری ادراری زنان شده باشد میتوان درایام غیرپریود و نیزغیربارداری ازترکیب گل ختمی ۲۰ گرم + پنیرک ۲۰ گرم + بنقشه ۲۰ گرم + گلسرخ ۱۵ گرم را بصورت مخلوط به مدت ۱۵ دقیقه در ۷ پارچ آبجوش دمنوش کرده و سپس صاف کرده و دراب آن به مدت ۲۰ دقیقه گرماگرم لگنچه و رحم را دراب قرارداده و متناسب با حجم خشکی و‌درد بصورت هفتگی و یا ماهانه دراین آب قرارگرفته شود .

و یا اینکه نشستن دروان حمام و ریختن روغن بنفشه با پایه بادام یا کدو و مالش دادن کشاله رانها و زیرناف درغیرپریودی

میتوان تا هفت روز ازعرق خارشتر و عرق کاسنی روزی یک لیوان برای ۱۴ روزازهرکدام استفاده کرد.

۵- سپس روزانه در غیر پریودی روغن زردگاوی ( همان حیوانی) به اندازه یک قاشق چایخوری زیردل و کشاله رانها را به مدت ۲۰ دقیقه آرام مالش داده شود تا روغن جذب لایه های زیرین پوست و مویرگهای رحم گردد .

۶- مصرف پودر گیاهان تندمزاج و گرم و خشک در تغذیه ها به حداقل حداقل بسنده شده و ازمصرف تغذیه های فست فود و نوشابه جات و کلم ها و شلغم و قندو شکرو آلبالو و گیلاس و انبه و اناناس و…بشدت پرهیزشودو متعاقبا سبزی ها بالاخص خرفه و گشنیژومصرف شود .

۷-تغذیه های رافع خشکی واژن عبارتنداز: اب هویج با اب به با آب سیب + اندکی آبغوره + ماالشعیر خانگی + عرق بومادران + شوید پلو و یا ضمادروغن آن اززیرناف تا روی رحم + بادکش دستی استکانی ۵ دقیقه ای زیردل پس ازضماد روغنهای بالا + ضماد مخلوط یک تخم محلی با یک قاشق چایخوری ازلعاب به دانه به دهانه رحم و دیواره اش بارعایت بهداشت + مصرف عرق رازیانه درغیر پریودی

۸- شستشوی رحم درایام پریود مطلقا ممنوع است چون کلکسیونی ازتنوع بیماری رحم و کیستها و آلودگی ها شکر میگیرد .

۹- اگردربانو لک بینی مکررپریودی فعال است

الف پس درایام غیرپریود فرمول زیراجراشود :::: 

۹/۱- عرق رازیانه بین یک دوم استکان تا یک لیوان درصبح هنگام .

۹/۲- عرق بومادران بین یک دوم استکان تا یک لیوان در بعدازظهر هنگام .

۹/۳- ضماد روغن زرد گاوی طبق فرمول بالا و ازروزسوم بادکش دستی به مدت ۵ دقیقه ( دقت شود دردوران پریودی محورهای فوق مبادا اجراشود )

۹/۴- به محض شروع پریود موارد بالا قطع شود

ب : درایام شروع پریود 

۹/۵ – آمیزش و دخول شرعی حرام و بشدت مضر و سبب بیماری متنوعی میشود حتی ملاعبه ها هم مضراست

۹/۶- پوشیدن شلوارک نخی موثراست

۹/۷- شستشوی رحم درایام پریودی ‌فوق العاده مضربوده و سبب ضعف تخمدان و بوی مشمئزکننده رحم ولک و ترشحات سفید و کیستها و درد زیردل میشود

ج : استعمال دود عنبرنسارا روزی دودانه درایام غیرپریود سبب دفع عفونتهای رحمی میگردد فقط پس ازدوددادن فوری استحمام نشود

روش دود اتش زدن عنبرنسارا هماننداسفند و قراردادن دریک پیاله و کاسه توالت فرنگی و دهانه رحم را درمعرض دود قراردادن ./این توصیه گیاهی وسنتی دکترمعارفی بود

خشکی واژن چیست؟ درمان خشکی واژن داروی خشکی واژن درمانهای خانگی خشکی واژن پیراسته فر علائم خشکی واژن تحلیل واژن چیست؟
ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 7 آذر ماه، 1397 توسط admin  پرینت

مرتبط باموضوع :

 متن توافقنامه1+5/پیش نویس قطعنامه شورای امنی  [ پنجشنبه، 25 تير ماه، 1394 ] 315 مشاهده
 تست  [ دوشنبه، 11 اسفند ماه، 1393 ] 480 مشاهده
 سحروجادو صحت دارد؟روش باطل کردن  [ شنبه، 23 اسفند ماه، 1393 ] 815 مشاهده
 غذای گرم رادریخچال بگذاریم؟چرا  [ دوشنبه، 4 اسفند ماه، 1393 ] 426 مشاهده
 چرا قبرامام حسین 6گوشه است؟  [ شنبه، 25 آبان ماه، 1392 ] 1219 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب