آمار کاربران

google plus

آمار

فضاپیمای«سایوز»قبل ازپرتاب،توسط یک کشیش «متبرک »می شود!

پرتاب ناموفق
متبرک کردن فضا پیمای "سایوز" روسی از سوی یک کشیش ارتدوکس پیش از پرتاب آن به فضا در پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان/ ایتارتاس

متبرک کردن فضا پیمای

دعای کشیش بی اثرشد!

فضاپیمای«سایوز»سقوط کرد

یک فضانورد آمریکایی(نیک هیگ) و یک فضانورد روسی ( الکسی اووچینین)،کمی بعد از پرواز، موشک سایوز روسیه در مسیرش به ایستگاه فضایی بین المللی دچار مشکل شد مجبور به فرود اضطراری شدند.  کپسول حامل آنها در فاصله چهارصد متری از سکوی پرتابشان در پایگاه فضایی بایکنور قزاقستان فرود آمد و دو فضانورد آسیبی ندیدند./۲۰ مهر ۱۳۹۷(۱۲اکتبر۲۰۱۸)

***

sayoz

دو فضانورد که همراه با فضاپیمای روسی سایوز در راه ایستگاه بین‌المللی فضایی بودند٬ به دلیل مشکل فنی ناچار به فرود اضطراری شدند.

نیک هیگ٬ اهل کشور آمریکا و الکسی اوشنین از کشور روسیه٬ در فاصله کوتاهی بعد از آغاز سفرشان به برج مراقبت گزارش دادند که تقویت‌کننده موشکشان دچار مشکل شده است.

در پی تغییر مسیر موشک به سوی زمین٬ این فضانورد ناچار شدند تا به فرود اضطراری تن بدهند و کپسول حامل این دو نفر٬ در فاصله حدود ۵۰۰ کیلومتر از محل پرتاب موشک در پایگاه فضایی بیک‌نور در جنوب قزاقستان٬ فرود آمد.

ناسا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که گروه تحقیق به محل فرود سایوز رسیده‌اند و حال هر دو فضانورد خوب است.

همرمان مقامات روسیه می گویند که در مورد نقص فنی فضاپیمای سایوز تحقیقاتی جنایی آغاز کرده‌اند .

به گفته روسیه یک کمیته تحقیقاتی برای پی بردن به این موضوع که در ساخت این فضا پیما هیچ گونه سهل‌انگاری در رعایت مقررات ایمنی صورت نگرفته باشد، تحقیقاتی را آغاز کرده‌اند.

Emergency landing of Soyuz MS-10 spacecraft crew in Kazakhstan

روسیه نیز اعلام کرد که هرگونه سفر فضایی با سرنشین را اطلاع ثانونی متوقف می‌کند و تحقیقاتی برای یاقتن چرایی حادثه اخیر آغاز کرده است.

یوری بوریسف٬ معاون نخست‌وزیر روسیه٬ هرگونه اختلاف‌نظر احتمالی با آمریکایی‌ها را رد کرد و گفت این حادثه بر روابط دو کشور اثر منفی نخواهد داشت. او افزود که مسکو٬ از ریسک‌های چنین عملیاتی آگاه است و لغو پروازهای بعدی٬ روال معمول حوادثی از این دست است.

KAZAKHSTAN-RUSSIA-US-SPACE-ISS

چه اتفاق افتاد؟

هنوز دقیقا روشن نیست که چه اتفاقی افتاده است. ظاهرا این عملیات به خوبی آغاز شده٬ اما بعد از حدود ۹۰ ثانیه ناسا بر روی پخش زنده اعلام کرد که بین مرحله اول و دوم جدا شدن قطعات موشک٬ مشکلی پیش آمده است.

در ویدئویی که از درون کپسول حامل فضانوردان منتشر شده٬ برای لحظه‌ای هر دو نفر به سختی تکان می‌خورند. خیلی زود ناسا اعلام کرد که عملیات شکست خورده است.

کپسول حامل فضانوردان در نزدیکی شهر جزقازعان٬ در مرکز قزاقستان فرود آمده است.

sayoz

منبع:بی بی سی

***

 فضاپیمای سایوز دقایقی پس از پرتاب از پایگاه فضایی بایکانور روسیه در قزاقستان با نقص فنی مواجه شد و در حال برگشت به زمین است.

روز پنجشنبه (۱۹ مهر ۱۳۹۷)، فضاپیمای سایوز حامل دو فضانورد روس و آمریکایی ساعت ۱۱ و ۴۴ دقیقه امروز به وقت مسکو از بایکانور به فضا پرتاب شد.
انتظار می رود دو خدمه جدید ایستگاه فضایی بین المللی، در قزاقستان فرود اضطراری داشته باشند.
قرار بود فضاپیمای سایوز حامل 'آلکسی آوچینین' فضانورد روسی و'نیک هیگ' آمریکایی شش ساعت پس از پرتاب، به ایستگاه فضایی بین المللی ملحق شوند.
ماموریت دو خدمه جدید ایستگاه فضایی بین المللی ۱۸۷ روز اعلام شده بود./ایرنا۱۹ مهر ۱۳۹۷

***

  تا زمان پایان تحقیقات سفرهای فضایی با سرنشین متوقف خواهد شد.

سازمان‌های فضایی روسیه و آمریکا روز پنجشنبه ۱۹ مهر اعلام کردند که به دلیل بروز نقض فنی در تقویت کننده فضاپیمای سایوز، دو فضانورد سرنشین آن به فاصله کوتاهی پس از پرواز به سلامت در نواحی مرکزی قزاقستان فرود آمدند.

الکسی اوشینین، فضانورد روس، و نیک هیگ، فضانورد آمریکایی، که قرار بود با فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی بروند به دلیل بروز نقض فنی مجبور شدند کپسول مخصوص سرنشینان را از فضاپیما جدا کرده و با فرود اضطراری به زمین بازگردند.

ناسا و روسکاسموس، سازمان فضایی روسیه، اعلام کردند که حال هر دو فضانورد خوب است. کپسول آنها در ۲۰ کیلومتری شهر «جه‌زقازعان» واقع در مرکز قزاقستان فرود آمد که با پایگاه فضایی «بیک‌نور» محل پرتاب موشک حدود ۵۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

دمیتری روگوزین (راست) در حال گفت‌وگو با نیک هیگ، فضانورد آمریکایی
دمیتری روگوزین (راست) در حال گفت‌وگو با نیک هیگ، فضانورد آمریکایی

ناسا در بیانیه‌ای گفت: «واحدهای تجسس و امداد به محل فرود کپسول رسیده و گزارش می‌دهند که حال دو فضانورد خوب است و از کپسول خارج شده‌اند».

ناسا در بیانیه قبلی خود گفت فضانوردان مجبور شدند به روش بالستیک فرود بیایند و به همین دلیل زاویه فرود، شدیدتر از حالت فرود معمولی بوده است.

ناسا تصاویری از دو فضانورد هنگام انجام آزمایش‌های پزشکی و استراحت در شهر جه‌زقازعان منتشر کرده است. قرار است آنها به زودی به پایگاه بیک‌نور و از آنجا به مرکز آموزش فضایی گاگارین در حومه مسکو منتقل شوند.

دمیتری روگوزین، رئیس روسکاسموس، گفت که دستور داده یک کمیسیون تحقیق برای بررسی دلایل بروز نقض فنی تشکیل شود و یوری بوریسف، معاون نخست‌وزیر روسیه، نیز اعلام کرد تا زمان پایان تحقیقات سفرهای فضایی با سرنشین متوقف خواهد شد.

خبرگزاری روسی اینترفکس از قول آقای بوریسف گزارش داد که ۱۲۳ ثانیه پس از پرواز سایوز از پایگاه بیک‌نور، به دلیل بروز نقض فنی کپسول حامل فضانوردان به طور اتوماتیک از تقویت کننده فضاپیما جدا شد.

به گفته او، نقض فنی همزمان با مرحله اول و دوم کار تقویت‌کننده موشک روی داده است.

تصاویر داخل کپسول نشان می‌دهد که فضانوردان هنگام بروز نقض فنی به شدت تکان می‌خوردند.

جیم بریدنستاین از مسئولین ناسا گفت در مورد دلایل بروز این حادثه تحقیقات کاملی صورت خواهد گرفت.

مناسبات واشینگتن و مسکو به دلیل جنگ اوکراین و سوریه، ادعاهای مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و موضوعات دیگر به نازلترین سطح از پایان جنگ سرد رسیده ولی دو کشور به همکاری خود در زمینه فضایی ادامه داده‌اند.

 

از سال ۲۰۱۱ که ناوگان فضایی آمریکا به فعالیت خود خاتمه داد فضاپیماهای روسی سایوز تنها وسیله انتقال فضانوردان به پایگاه فضایی بین‌المللی هستند.

گفته می‌شود که بروز نقض فنی روز پنجشنبه در تقویت‌کننده موشک، اولین مورد از فرود اضطراری فضاپیماهای سایوز از سال ۱۹۷۵ تاکنون است.

در آن سال یک فضاپیمای سایوز هنگام بازگشت به زمین به دلیل جدا نشدن بخش‌های مختلف آن مجبور به فرود اضطراری شد اما به فضانوردان آسیبی نرسید.

در سال ۱۹۸۳ نیز یک فضاپیمای سایوز در سکوی پرتاب منفجر شد ولی دو فضانورد قبل از انفجار از فضاپیما خارج شده و آسیب ندیدند./منبع:رادیواروپای آزاد،رادیوآزادی

***

مدیر ناسا، جیم برایدنستاین و تیم ناسا وضعیت را به دقت تحت نظر دارند. ناسا برای اطمینان از بازگشت امن فضانوردان، همکاری نزدیکی با روسکاسموس خواهد داشت. ایمنی خدمه مهم‌ترین اولویت برای ناسا است. تحقیقات کاملی برای بررسی علت حادثه انجام خواهد شد.

روسکاسموس هم اعلام کرد که امروز کنفرانس خبری برگزار نمی‌کند. حادثه‌ای که دیروز رخ داد، دومین خرابی فضاپیمای سایوز طی چند ماه گذشته است. در حادثه‌ دیگری که مرداد امسال رخ داده بود، خدمه‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی متوجه سوراخی در فضاپیمای سایوز شدند که در ایستگاه فضایی مستقر بود. نشت فضاپیما بعدا برطرف شد. اما روسکاسموس هنوز زمان و چگونگی سوراخ شدن بدنه فضاپیما را کشف نکرده است. روسیه به وجود آمدن این سوراخ بر اثر برخورد شهاب‌سنگ را رد کرد و اعلام کرد که این سوراخ به‌ظاهر، به‌وسیله‌ی یک مته ایجاد شده باشد. حتی رسانه‌های روسیه گزارش دادند که ممکن است، نشت حاصل یک عملیات خرابکارانه بوده باشد، اما ناسا این ادعاها را تکذیب کرد.

دو شرکت خصوصی اسپیس ایکس و بوئینگ، قرار است به‌عنوان بخشی از برنامه خدمه‌ی تجاری، فضاپیماهایی را برای ناسا توسعه دهند. اما اولین پرواز سرنشین‌دار این برنامه، تا قبل از تابستان ۲۰۱۹ انجام نمی‌شود.

 در همین حال، هنوز ۳ فضانورد در ایستگاه فضایی بین‌المللی به سر می‌برند. سرنا ماریا آنیون از آمریکا، فضانورد آلمانی الکساندر گرست و فضانورد روس، سرگی پروکفیِف. این سه فضانورد، ۱۳ خرداد با فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی رفتند. اما فضاپیمای سایوز تنها می‌تواند، حدود ۲۰۰ روز در مدار باقی بماند. به این جهت، فضانوردان باید تا قبل از پایان سال ۲۰۱۸ به زمین برگردند. اگر فضاپیمای سایوز تا آن زمان آماده نشود، احتمالا ایستگاه فضایی بین‌المللی تا مدت نامعلومی خالی بماند./زومیت

***

فضاپیمای پروگرس ۶۰ (پروگرس M-28M) روسیه سوار بر موشک سایوز U در ساعت ۴:۵۵ صبح امروز به‌وقت گرینویچ (۹:۲۵ صبح امروز به‌وقت تابستانی ایران) از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد و ۱۰ دقیقه بعد با موفقیت در مدار قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، پروگرس ۶۰ که بیش از سه تن مواد غذایی، سوخت و تدارکات را برای سکنه مأموریت ۴۴ ایستگاه فضایی به همراه دارد، قرار است روز یکشنبه ۱۴ تیر به ایستگاه فضایی ملحق شود.

پرتاب موفق امروز به‌صورت اضطراری انجام شد، زیرا سه مأموریت ناسا و روسیه در تأمین تدارکات ایستگاه فضایی از اکتبر / مهر سال گذشته شکست خورده بودند. این نخستین پرتاب فضاپیمای پروگرس از زمان انفجار پروگرس ۵۹ در محل پرتاب محسوب می‌شود که در روز ۲۸ آوریل (هشتم اردیبهشت) رخ داد.

آخرین فضاپیما به مقصد ایستگاه فضایی، موشک فالکون۹ شرکت اسپیس‌ایکس بود که قرار بود روز یکشنبه هفتم تیر فضاپیمای باری دراگون را به ایستگاه فضایی برساند، اما دقایقی پس از پرتاب منفجر شد. این فضاپیما حامل ۱۸۰۰ کیلوگرم محموله ازجمله یک فضای بزرگ پارک موسوم به آداپتور الحاق بین‌المللی بود که برای الحاق آسان‌تر چند فضاپیمای سرنشین‌دار تجاری به آزمایشگاه مداری در آینده طراحی شده بود.

شکست‌های اخیر روسیه در ارتقای موشک پروتون و پرتاب فضاپیمای باری پروگرس این فرصت را برای ناسا فراهم کرده بود که برنامه سرویس‌های فضایی تجاری را بیشتر در معرض عموم قرار دهد و حتی بتواند سیاست‌مداران کنگره و سنا را برای افزایش بودجه تحت تأثیر قرار دهد؛ اما شکست‌های پشت‌سرهم اسپیس‌ایکس در پرتاب و هم‌چنین طرح فرود کنترل‌شده موشک برای بازیابی آن نشان می‌دهد هنوز راه زیادی برای اطمینان کامل به توانایی‌های شرکت‌های فضایی خصوصی باقی مانده است./ 12 تیر 1394خبرآنلاین

***

 یک موشک رباتیک سایوز روسیه به همراه فضاپیمای باری پروگرس MS-03 با موفقیت به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین پرتاب شد.

 

این پرتاب شب گذشته (شنبه) در ساعت 21:41 به وقت گرینویچ از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان انجام شد.

فضاپیمای پروگرس پس از پنج دقیقه در فضا از موشک سایوز جدا شد و با باز کردن آرایه‌های خورشیدی و آنتن جهت‌یاب خود، سفر دو روزه را به ایستگاه فضایی آغاز کرد. این فضاپیما در مسیر خود، 34 بار دور زمین خواهد چرخید.

پروگرس MS قرار است بامداد روز دوشنبه (28 تیر) به ماژول Pirs ایستگاه ملحق شود. این فضاپیما برای بیش از شش ماه در آزمایشگاه مداری باقی مانده و سپس در اواسط ژانویه از آن جدا خواهد شد و در جو زمین خواهد سوخت.

این پرتاب در ابتدا برای روز 30 آوریل برنامه‌ریزی شده بود اما بعد به دلیل به تاخیر افتادن ماموریت سرنشین‌دار سایوز MS-01 تا هفته پیش، روز شنبه اجرا شد.

فضاپیمای پروگرس MS-03 با خود حدود 2.5 تن محموله شامل 1.6 تن سوخت، 47 کیلوگرم هوای فشرده، 420 کیلوگرم آب، 374 کیلوگرم مواد غذایی، پوشاک، تجهیزات پزشکی و وسایل بهداشت شخصی را به همراه تجهیزات علمی به ایستگاه فضایی منتقل خواهد کرد.

پرواز روز گذشته شانزدهمین ماموریت مداری روسیه و هشتمین ارسال از پایگاه بایکونور در سال جاری بود. پرواز بعدی روسیه برای اواخر ماه اوت برنامه‌ریزی شده که طی آن یک موشک پروتون M با خود ماهواره ارتباطی اکواستار 21 را به مدار خواهد برد.

پروگرس در ایستگاه تنها نخواهد ماند چرا که شرکت اسپیس قرار است فردا (دوشنبه) ماموریت CRS-9 را بر روی موشک فالکون 9 از پایگاه فضایی کیپ کارناول به آزمایشگاه مدارگرد ارسال کند/یکشنبه 27 تیر 1395 خبرآنلاین

فضاپیمای سایوز سقوط فضاپیمای سایوز پرتاب ناموفق فضاپیمای سایوز پیراسته فر علت سقوط فضاپیمای سایوز نام سازمان فضایی مسکو فضانورد آمریکایی نیک هیگ
ارسال شده در مورخه : شنبه، 21 مهر ماه، 1397 توسط admin  پرینت

مرتبط باموضوع :

 تیپ های شخصیتی /شخصیت خودرابشناسید  [ سه شنبه، 22 تير ماه، 1395 ] 1212 مشاهده
 قیمت فیش حج  [ پنجشنبه، 18 مهر ماه، 1392 ] 3881 مشاهده
 اسماعیل"صادق الوعد"کیست؟  [ سه شنبه، 10 شهريور ماه، 1394 ] 495 مشاهده
 حاج رضا علاءالدین کیست؟صاحب پاسازعلاءالدین  [ چهارشنبه، 26 آبان ماه، 1395 ] 552 مشاهده
 ماجرای نوشتن200تزدکتری توسط علامه حسن زاده آ  [ جمعه، 29 آبان ماه، 1394 ] 221 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب